Rozwój opieki długoterminowej i geriatrycznej poprzez modernizację infrastruktury podmiotów leczniczych na poziomie powiatowym | KPO Działanie D4.1.1 (wcześniej D1.2.1)

Wsparcie na modernizację infrastruktury podmiotów leczniczych na poziomie powiatowym | KPO Działanie D4.1.1 (wcześniej D1.2.1)


Subskrybuj na LinkedIn

Kto może ubiegać się o dotację:

Szpitale powiatowe, w których w ramach planów przekształcenia ustanowione zostaną jednostki lub ośrodki opieki długoterminowej i geriatrycznej.

Podmiot leczniczy wykonujący działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne w zakładzie leczniczym art. 2 ust 1 pkt 9 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r.  o działalności leczniczej (Dz. U. z 2023 r. poz. 991, z późn. zm.) zakwalifikowany do I lub II poziomu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, udzielający świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych.

Termin naboru:

od 18 września do 6 listopada 2024 r.

Poziom dofinansowania:

100%

Cel finansowania:

Celem inwestycji jest modernizacja infrastruktury poprzez wykonanie prac budowlanych lub remontowych oraz zakup sprzętu w ramach procesów przekształcenia łóżek szpitali powiatowych celem utworzenie miejsc opieki długoterminowej lub geriatrycznej.

Alokacja:

1,2 mld PLN

Na co można przeznaczyć dofinansowanie:

Modernizację infrastruktury budowlanej szpitali powiatowych polegającej na wykonywaniu robót budowlanych takich jak:

  • przebudowa, rozbudowa, nadbudowa, remont oraz innych prac, które nie stanowią robót budowlanych w rozumieniu ustawy Prawo budowlane prowadzących do modernizacji obiektów budowlanych

lub w uzasadnionych przypadkach związanych z brakiem możliwości efektywnego inwestowania środków w przebudowę lub rozbudowę starych, wyeksploatowanych budynków, które nie spełniają wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu leczniczego zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa:

  • budowę nowej infrastruktury podmiotów leczniczych, wraz z nabyciem tytułu prawnego do nieruchomości na cele budowlane

oraz doposażenie w nowoczesne urządzenia i wyroby medyczne lub niezbędne wyposażenie

  • wymianę łóżek w opiece długoterminowej
  • wsparcie zmian jakościowych w funkcjonowaniu szpitali powiatowych w tym realizację niezbędnych działań infrastrukturalnych mających na celu poprawę standardów dostępności oraz dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

Minimalna kwota dofinansowania:

5 mln PLN netto

Maksymalna kwota dofinansowania:

20 mln PLN netto

Kluczowe kryteria:

  • Konieczne jest pozyskanie pozytywnej opinii o celowości inwestycji (OCI) w sektorze zdrowia – IOWISZ. Opinia ta może zostać dołączona w ciągu 30 dni od dnia zakończenia naboru lub nie później niż na wezwanie IOI.
  • Zawarta umowa z Narodowym Funduszem Zdrowia w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej lub w rodzaju leczenie szpitalne
  • Utworzenie nowych miejsc opieki długoterminowej lub geriatrycznej w ramach procesów przekształcenia łóżek szpitalnych
  • Posiadanie przez szpital prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, o którym mowa w art. 3 pkt 11 ustawy Prawo budowlane
  • Szpital może złożyć tylko 1 wniosek o dofinansowanie

Jakie korzyści powinna przynieść inwestycja?

Realizacja działań z zakresu tej inwestycji ma pozwolić na:

  • podniesienie jakości i dostępności usług zdrowotnych oraz przekształcenie szpitali powiatowych w jednostki specjalizujące się w długoterminowej opiece medycznej oraz geriatrycznej
  • zwiększenie efektywność leczenia i komfort pacjentów

Jeśli zainteresowała Cię ta dotacja – zapraszamy do kontaktu i umówienia konsultacji z naszym ekspertem! Bezpłatnie przeanalizujemy czy inwestycja spełnia warunki konkursu!

Dlaczego my?

  • Posiadamy 20-letnie doświadczenie w skutecznym sporządzaniu dokumentacji aplikacyjnej.
    Nasz zespół ekspercki posiada nie tylko bogate doświadczenie w zakresie pozyskiwania dotacji dla służby zdrowia, ale także był zaangażowany w ocenianie projektów z ramienia Ministerstwa Zdrowia.
  • Zapewniamy kompleksową obsługę:
    ➔ od wstępnej oceny kwalifikowalności projektu
    ➔ przez opracowanie i złożenie niezbędnej dokumentacji
    ➔ w tym pozyskanie pozytywnej opinii o celowości inwestycji (OCI) w sektorze zdrowia – IOWISZ,
    ➔ po zarządzanie projektem i jego finalne rozliczenie.
  • Projekty realizujemy w kilkuosobowych interdyscyplinarnych zespołach ekspertów zapewniając bezpieczeństwo sprawnego przebiegu prac oraz dostęp do specjalistów z różnych branż.
  • Nasi prawnicy z LPW Kancelaria czuwają nad prawidłowym przeprowadzeniem procedury zakupowej w drodze postępowań na zasadach konkurencyjności niezależnie od trybu postępowania, ograniczając w ten sposób ryzyko ewentualnych korekt finansowych z tym związanych.
  • W LPW Grupa do dyspozycji mamy także biuro projektowe w tym architektów inżynierów gotowych do wsparcia w zakresie opracowania dokumentacji projektowej na etapie koncepcji lub projektu budowlanego czy wykonawczego, która jest elementem wnioskowania o dofinansowanie.

Zapraszam do współpracy!

Grzegorz Ocieczek

Dyrektor ds. Dotacji i Analiz

Grzegorz Ocieczek – doświadczenie medyczne:

  • Ministerstwo Zdrowia 
    – wykonanie oceny wniosków aplikacyjnych złożonych w ramach konkursu do Programu Operacyjnego PL 07 Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia do trendów demograficzno-epidemiologicznych dofinansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014. Koordynacja procesu oceny.
  • Ministerstwo Zdrowia 
    – wykonanie oceny wniosków aplikacyjnych złożonych w ramach konkursu do Programu Operacyjnego PL 13 Ograniczenie społecznych nierówności w zdrowiu dofinansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014. Koordynacja procesu oceny.
  • Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. Dr. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich
    – przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej do Działania 9.1. Infrastruktura ratownictwa medycznego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 dla projektu pn. „Modernizacja i rozbudowa Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego w zakresie miejsca startów i lądowań śmigłowców w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej im. Dr. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich”.
  • Szpital Zduńska Wola 
    – przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego i EOG na lata 2009-2014, obszar programowy E: Inicjatywy na rzecz ochrony zdrowia. Projekt pt.  „Szpital w Zduńskiej Woli liderem w zakresie opieki perinatalnej”. 
  • Specjalistyczny Psychiatryczny Samodzielny Publiczny ZOZ w Suwałkach 
    – przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego i EOG na lata 2009-2014, obszar programowy E: Inicjatywy na rzecz ochrony zdrowia. Projekt pt. „Transgraniczna akademia psychiatrii aktywnej”. 
  • Zespół Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej 
    – przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego i EOG na lata 2009-2014, obszar programowy E: Inicjatywy na rzecz ochrony zdrowia. Projekt pt. „Zdrowa matka, zdrowy noworodek. Kompleksowy program opieki perinatalnej w Zespole Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej”.
  • Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 6 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II w Katowicach 
    – opracowanie studium wykonalności  zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia dotyczących studium wykonalności przy składaniu wniosku aplikacyjnego na dofinansowanie z Programu finansowania z MF oraz NMF 2009-2014 pn. „Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia do trendów demograficzno-epidemiologicznych”, obszar wsparcia „Poprawa opieki perinatalnej świadczenia z zakresu profilaktyki, diagnostyki i leczenia w celu zwiększenia liczby urodzeń”. 
  • Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach 
    – przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej do Działania 9.2. Infrastruktura ponadregionalnych podmiotów leczniczych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 dla projektu pn. „Modernizacja oddziałów i bloków operacyjnych UCK im. prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach oraz zakup sprzętu i aparatury medycznej w celu poprawy standardów opieki zdrowotnej w zakresie neonatologii, położnictwa, ginekologii oraz okulistyki dziecięcej”.
  • Warszawski Uniwersytet Medyczny i Polski Bank Komórek Macierzystych 
    – przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej do Programu Badań Stosowanych dla projektu pn. „Bankowanie, potencjał i możliwości wykorzystania komórek izolowanych z tkanek popłodowych”.
  • Zduńskowolski Szpital Powiatowy Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością 
    – przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej do Programu PL07 Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia do trendów demograficzno-epidemiologicznych w ramach MF EOG i NMF 2009-2014 dla projektu pn. „Szpital w Zduńskiej Woli liderem w zakresie opieki perinatalnej”.
  • SPZOZ Państwowy Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku 
    – przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej wraz z załącznikami – dokumentacją techniczną i studium wykonalności dla Działania 2.2. Rozwój elektronicznych usług publicznych  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 dla projektu pn. „Rozwój elektronicznych usług publicznych w Państwowym Szpitala dla Nerwowo  i Psychicznie Chorych w Rybniku”. 
  • Beskidzki Zespół Leczniczo-Rehabilitacyjny w Jaworzu 
    – przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej wraz z załącznikami – studium wykonalności i dokumentacja techniczna dla Działania 2.1 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. 
  • Zespół Opieki Zdrowotnej w Oleśnie 
    – przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej dla projektu dotyczącego profilaktyki chorób nowotworowych w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego i EOG na lata 2009-2014, obszar programowy E: Inicjatywy na rzecz ochrony zdrowia. Projekt pt. „Poprawa opieki nad matką i dzieckiem na terenie powiatu oleskiego”. 
  • Zespół Opieki Zdrowotnej w Oleśnie 
    – przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej dla projektu pn. „Rozwój systemu ratownictwa medycznego”. 
  • Zespół Opieki Zdrowotnej w Oleśnie 
    – przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej dla projektu pn. „Poprawa skuteczności działania zespołu ratownictwa medycznego w Oleśnie poprzez zakup specjalistycznych środków transportu sanitarnego”.  
  • Zespół Opieki Zdrowotnej w Oleśnie 
    – przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej dla projektu pn. „Budowa lądowiska dla śmigłowców przy Zespole Opieki Zdrowotnej w Oleśnie”. 
  • Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. 
    – Przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej dla projektu „Zestaw do pozyskiwania krwi pępowinowej i krwi łożyskowej minimalizujący ryzyko kontaminacji” (1.4. POIG). 
  • Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. 
    – przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej dla projektu „Opracowanie oraz wdrożenie do praktyki gospodarczej innowacyjnych metod krioprezerwacji” w ramach działania RPO WM Działanie 1.2 Budowa sieci współpracy nauka-gospodarka, wraz z biznes planem oraz kompletem niezbędnych załączników. 
  • Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. 
    – przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej dla projektu w ramach RPO WM 2007-2013 Działanie 1.5 Rozwój przedsiębiorczości dla średnich przedsiębiorstw. Projekt pt. „Wprowadzenie do praktyki gospodarczej innowacyjnych metod krioprezerwacji”. 
  • Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. 
    – przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej dla projektu w ramach Programu Badań Stosowanych pt. „Bankowanie, potencjał i możliwości wykorzystania komórek izolowanych z tkanek popłodowych”.
  • Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. 
    – przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej dla projektu w ramach Programu „Profilaktyka i leczenie chorób cywilizacyjnych” – STRATEGMED etap I. 
  • Ośrodek Leczenia Odwykowego w Woskowicach Małych 
    – przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej dla projektu pn. „Modernizacja infrastruktury Ośrodka Leczenia Odwykowego w Woskowicach Małych”.  
  • Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie 
    – przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej dla projektu pn. „Utworzenie i modernizacja laboratoriów molekularnych badań diagnostycznych i translacyjnych w onkologii”. Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, Priorytet II. Infrastruktura sfery B+R, Działanie 2.1 Rozwój ośrodków o wysokim potencjale badawczym.
  • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Medyk S.C
    – przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej do Działania 9.1. Infrastruktura lecznictwa zamkniętego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 dla projektu pn. „Poprawa efektywności systemu opieki nad matką i dzieckiem dzięki doposażeniu Szpitala Położniczo-Ginekologicznego NZOZ Medyk S.C”.

Case study

Fundusze to ludzie, nie tylko pieniądze

Poznaj nasze dotychczasowe działania

Dzięki specjalistom z Grupy LPW Consulting, setki firm rozwijają swoje możliwości

Zobacz wszystkie

Przedsiębiorco z województwa śląskiego

Pozyskaj dofinansowanie dzięki wsparciu ekspertów z LPW Consulting!