W ramach programu można uzyskać wsparcie na opracowanie dokumentów planistycznych w zakresie adaptacji do zmian klimatu tj. miejskich planów adaptacji (MPA).
Kto może ubiegać się o dotację:
- jednostki samorządu terytorialnego
- jednostki organizacyjne działające w imieniu jednostek samorządu terytorialnego
- podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego
Ważne:
O dofinansowanie w ramach działania mogą ubiegać się miasta powyżej 20 tys. mieszkańców oraz miasta z przedziału 15‐20 tys. mieszkańców, które są stolicami powiatów, za wyjątkiem miast wspieranych z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.
Termin naboru:
od 29 listopada 2024 do 31 stycznia 2025
Poziom dofinansowania:
do 79,71% wartości wydatków kwalifikowanych projektu
Cel finansowania:
Wsparcie na opracowanie dokumentów planistycznych w zakresie adaptacji do zmian klimatu tj. miejskich planów adaptacji do zmian klimatu (MPA)
Na co można przeznaczyć dofinansowanie:
Opracowanie dokumentów planistycznych w zakresie adaptacji do zmian klimatu tj. miejskich planów adaptacji do zmian klimatu (MPA)
Koszty kwalifikowalne to:
- usługi zewnętrzne
- wartości niematerialne i prawne
- koszty pośrednie
Alokacja:
20 mln PLN
Informacje dodatkowe:
Miejski plan adaptacji do zmian klimatu (MPA) to dokument strategiczny, który określa, jak miasto zamierza dostosować się do skutków zmian klimatycznych. Zawiera diagnozę aktualnego przygotowania terenu na zmianę klimatu wraz z analizą ryzyka oraz listę koniecznych zadań, które powinny być zrealizowane w pierwszej kolejności.
Opiera się także na szczegółowej analizie lokalnych warunków meteorologicznych i hydrologicznych, prognoz klimatycznych oraz ocen ryzyka. Plan ten skupia się na dwóch kluczowych obszarach:
- Zazielenianie miast: rozwój terenów zielonych, które redukują efekt miejskiej wyspy ciepła.
- Zarządzanie wodami opadowymi i roztopowymi: systemy zatrzymywania i wykorzystywania wód deszczowych, co zapobiega podtopieniom.
Opracowanie MPA stanowi istotny element przygotowania do skutków zmian klimatu, np. intensywnych opadów czy upałów, które przyczyniają się do tworzenia miejskich wysp ciepła.
Jeśli zainteresowała Cię ta dotacja – zapraszamy do kontaktu i umówienia konsultacji z naszym ekspertem!
Opracowanie skutecznego wniosku aplikacyjnego wymaga doświadczenia, wiedzy technicznej oraz znajomości wymagań programu FENX. Właśnie dlatego warto zaufać LPW Smart City, które od lat wspiera samorządy w realizacji kompleksowych projektów środowiskowych.
Dlaczego my?
- Wspieramy naszych klientów na każdym etapie:
➔ od analizy potrzeb i opracowania koncepcji po nadzór nad realizacją inwestycji. - Posiadamy 20-letnie doświadczenie w skutecznym sporządzaniu dokumentacji aplikacyjnej. Nasza praca przy projekcie dla Gorzowa Wielkopolskiego pokazuje, że potrafimy skutecznie łączyć nowoczesne technologie z naturalnymi rozwiązaniami.
- Znajomość procedur – doskonale znamy wymagania programów unijnych i potrafimy przygotować dokumentację zgodną z kryteriami oceny.
- W grupie siła! Projekty realizujemy w kilkuosobowych interdyscyplinarnych zespołach ekspertów zapewniając bezpieczeństwo sprawnego przebiegu prac oraz dostęp do specjalistów z różnych branż.