Wsparcie zrównoważonych systemów gospodarowania wodami opadowymi z udziałem zieleni i zielono-niebieskiej infrastruktury oraz rozwiązań opartych na przyrodzie.
Kto może ubiegać się o dotację:
- jednostki samorządu terytorialnego
- jednostki organizacyjne działające w imieniu jednostek samorządu terytorialnego
- podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego
Zgodnie z Regulaminem wyboru projektów (§ 4 ust. 7) o dofinansowanie w ramach naboru mogą ubiegać się wyłącznie miasta, które uczestniczyły w realizacji projektu „Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców” oraz m.st. Warszawa.
Zobacz listę
Termin naboru:
od 31 października 2024 do 31 stycznia 2025
Poziom dofinansowania:
do 77% wartości wydatków kwalifikowanych projektu
Cel finansowania:
Program pozwala na wdrożenie rozwiązań zwiększających odporność miast na zmiany klimatyczne, przy jednoczesnym poprawieniu jakości życia mieszkańców.
Na co można przeznaczyć dofinansowanie:
- zielono-niebieską infrastrukturę: ogrody deszczowe, zbiorniki retencyjne, przepuszczalne nawierzchnie czy mikro-mokradła.
- modernizację systemów kanalizacji deszczowej: budowę i przebudowę sieci, urządzeń podczyszczających oraz systemów retencjonowania wód opadowych.
- renaturyzację cieków wodnych: przywracanie naturalnego przepływu wód i zwiększanie terenów biologicznie czynnych.
- edukację ekologiczną: kampanie informacyjne i przestrzenie edukacyjne, które podnoszą świadomość mieszkańców na temat zmian klimatu.
Alokacja:
500 mln PLN
Maksymalna kwota dofinansowania:
nie przewidziano maksymalnej kwoty dofinansowania projektu
Minimalna kwota dofinansowania:
1 mln PLN
Korzyści z adaptacji do zmian klimatu:
Dobrze zaprojektowane inwestycje adaptacyjne przynoszą korzyści nie tylko środowiskowe, ale i społeczne:
- ograniczenie ryzyka podtopień: Dzięki skutecznej retencji wód opadowych mieszkańcy mogą czuć się bezpieczniej
- poprawa jakości życia: Zielono-niebieska infrastruktura pozytywnie wpływa na mikroklimat i estetykę przestrzeni miejskiej
- podniesienie świadomości ekologicznej: elementy edukacyjne zachęcają mieszkańców do zaangażowania w działania proklimatyczne
Jeśli zainteresowała Cię ta dotacja – zapraszamy do kontaktu i umówienia konsultacji z naszym ekspertem!
Opracowanie skutecznego wniosku aplikacyjnego wymaga doświadczenia, wiedzy technicznej oraz znajomości wymagań programu FEnIKS. Właśnie dlatego warto zaufać LPW Smart City, które od lat wspiera samorządy w realizacji kompleksowych projektów środowiskowych.
Dlaczego my?
- Wspieramy naszych klientów na każdym etapie:
➔ od analizy potrzeb i opracowania koncepcji po nadzór nad realizacją inwestycji. - Posiadamy 20-letnie doświadczenie w skutecznym sporządzaniu dokumentacji aplikacyjnej. Nasza praca przy projekcie dla Gorzowa Wielkopolskiego pokazuje, że potrafimy skutecznie łączyć nowoczesne technologie z naturalnymi rozwiązaniami.
- Znajomość procedur – doskonale znamy wymagania programów unijnych i potrafimy przygotować dokumentację zgodną z kryteriami oceny.
- W grupie siła! Projekty realizujemy w kilkuosobowych interdyscyplinarnych zespołach ekspertów zapewniając bezpieczeństwo sprawnego przebiegu prac oraz dostęp do specjalistów z różnych branż.